Online registration

Round 5 Davagh Forest

XC NATIONALS RESULTS

XC National Points Series

FacebookTwitterGoogle+PrintShare


Youth Development Day 26th June

NPS_Bellurgan_2014

When:

10:00 a.m  – 12:00 p.m
26th of June 2016

Where:

Ticknock (link with directions and map HERE)
Dublin Mountains
Meeting point: top car park

Who is it for:

Under 8s to Under 14s

What’s involved:

  1. Quick introduction
  2. Bike set up (taking kids light weight into consideration)
  3. Demonstration of effects of body positioning on the bike
  4. Practical skills drills (race starts, braking, overtaking, line choice, cornering)
  5. Short 1 lap race simulations
  6. Q&A session

What’s required:

  • mountain bike or kids bike in good working order and suitable to off-road riding (The session will not be suitable for balance bikes)
  • helmet (mandatory!)
  • suitable clothing (gloves and long sleeves recommended)
  • bring your own water, snacks etc.
  • Cycling Ireland licence, this can be purchased on the day for €5 (it’s necessary for insurance purposes)

Online registration (please register to help us judge the numbers)

Online Registration

Notes:

Please note that at least one parent or guardian needs to present with the youth rider for the duration of the training session (for the full 2 hours)

For more information please contact Max at cross.country@offroadcyclingireland.ie or +353 87 968 4081



Round One – Union Wood – only 4 weeks away!

Sligo



2015 XC NPS Throphy Winners!

Dear All

Below is the list of all the overall 2015 trophies  that will be awarded next Saturday the 23rd of January, at the Offroad AGM.

Details about the AGM can be found in the link below
http://www.offroadcyclingireland.ie/wordpress/2015/12/14/cycling-ireland-off-road-commission-agm-23-jan-2016/

2015 Overall Trophy Winners
Category Position Name Club
Junior Men 1 Peter Davison Dromara Cycling Club
2 James Curry Banbridge Cycling Club
3 Matthew Waters Connemara MTB
Senior 1 Men 1 Graham Boyd Xmtb McConvey Cycles
2 Gareth McKee Banbridge Cycling Club
3 Sean Feeney Scott / Donnybrook Landscape Co
Senior 1 Women 1 Marlena Drozdziok Scott / Donnybrook Landscape Co
2 Ciara MacManus Summit Mountain Biking
3 Claire Oakley Xmtb McConvey Cycles
Senior 2 Men 1 Chris Campbell Epic MTB / Expert Cycles
2 Paul Caldwell IMBRC
3 Mark Harvey Xmtb McConvey Cycles
Senior 2 Women 1 Erica Grant Epic MTB / Expert Cycles
2 Caroline Murphy Epic MTB / Expert Cycles
3 Shannon Buller Banbridge Cycling Club
Senior 3 Men 1 Anthony Finn Killarney Cycling Club
2 Nigel Glynn Naas Cycling Club
3 David O’Carroll Irish Road Club
YOUTH CATEGORIES
Under 16 Boys 1 Adam Duff XMTB McConvey Cycles
2 John Buller Banbridge Cycling Club
3 Craig McCarthy XMTB McConvey Cycles
Under 16 Girls 1 Orla Conroy Bray Wheelers
2 Klaudia Bajolek Specialized Profidea
3 Leah Maunsell Team Ballyhoura
Under 14 Boys 1 Adam McGarr IMBRC
2 Lee Harvey XMTB McConvey Cycles
3 Mark Buller Banbridge Cycling Club
Under 14 Girls 1 Amanda Draper MBCC
2 Miriam Draper MBCC
3 Darcey Harkness Carn Wheelers
Under 12 Boys 1 Dean Harvey XMTB McConvey Cycles
2 Darren Rafferty Island Wheelers
3 Donnacha Desmond MBCC
Under 12 Girls 1 Caoimhe May
2 Katie Neill Carn Wheelers
3 Medeina Considine Newbridge CC
Under 10 Boys 1 Oisin Ferrity Island Wheelers
2 Adam Rafferty Island Wheelers
3 Shane Scullion Island Wheelers
Under 10 Girls 1 Aine Doherty VC Glendale
2 Eimer Skelly Carn Wheelrs
3 Hannah Mullin Trail Demons Cycling Club
Under 8 Boys 1 Darragh Saunders
2 Harry Hobbs VC Glendale
3 Oisin May Unattached
Under 8 Girls 1 Aliyah Rafferty Island Wheelers
2 Faith Robinson Bray Wheelers
3 Hannah O’Keefe EpicMTB / Expert Cycles